Tarihselden Güncele Komünist Rotaya Dair

50.00

Yazarı: İsmail Hardal
Yayın Tarihi: 01/03/2018
Sayfa Sayısı: 232
Fiyatı: 50 ₺
ISBN: 9789758674718

Açıklama

İsmail Hardal’ın farklı zamanlarda kaleme aldığı yazılarının kitaplaştırılarak okura sunulmasındaki maksat, devrimci hareketin günümüzdeki gerçekliğini anlamak açısından kilit önemdeki konuları sorgulaması ve eleştiri masasına yatırmasıdır.

Kitapta bir araya getirilen yazıların ana vurgusu, genel anlamda komünist hareketin aktif, sistematik bir ideolojik ve siyasal savaşım yürütmesi üzerinedir. Egemen sisteme karşı teşhir ve tutum alışın zorunluluğunu ısrarla ifade etmesi; bağımsız komünist bilinç ve örgütlülüğün geliştirilmesinin tayin edici önemde olduğunun altını önemle çizmesi dikkate değerdir.

Yazılarında sıklıkla, komünist hareketin teorik, ideolojik, siyasal ve sınıfsal olarak ayrım ve ölçülerinin çok net çizilmesi gerektiğini tartışır, tarihsel ve toplumsal gerçekliğe uygun konumlanmasına işaret eder.

Gerçekliği kavramak, ancak teori aracılığıyla mümkün olabilir. İdeolojik yaklaşımların sorunlar karşısında çözüm üretmesi bir dilek sorunu değil, düşünsel, pratik, iradi ve bilimsel çabalar sorunudur. En nihayetinde, devrimci politika, “ne yapmak” sorusuna cevap arama, çözüm üretmedir. Komünist siyaset, somut gerçeklerden hareket ederek toplumsal yaşamın dönüştürülmesi mücadelesidir, koşulları oluşturma gücüdür.

Bu istekle kitabın okunacağını umar; ortak tavırların, kolektif söz üretmenin imkanlarının açığa çıkarılmasına vesile yaratmasını umut ederim.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Tarihselden Güncele Komünist Rotaya Dair” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir