Parçalanmış Dünya – Günümüzde Emperyalizm

80.00

Yazarı: Karam Khella
Çeviri: Saliha Nazlı Kaya – Süheyla Kaya
Yayın Tarihi: 30/07/2003
Sayfa Sayısı: 271
Fiyatı: 80 ₺
ISBN: 9758674072

Açıklama

Dünya anlaşılabilir. Dünya değiştirilebilir. İçinde yaşadığımız dünya, parçalanmıştır. Dünyanın ortasından geçen görünmez duvarlar, insanlığı ikiye bölüyor. Kuzey-Güney karşıtlığı, yerkürenin açık farkla en önemli çatışmasıdır. Dünya ölçeğinde eşitsiz gelişim ve doğaldır ne de yasal.

Emperyalizmin dünyayı parçalama politikası, insanlar arası nefreti kışkırtır, halklar arası dostluğu yok eder ve hümanizmin yüzüne şamar indirir. İnsanlığın birliğini değil, parçalanmasını ister.

İlerleme nedir? Gelişme nedir? Uygarlık nedir? Bu boyutların eleştirel olarak düşünülmesi ve yeniden tanımlanması gerekir.

Emperyalist devletlede bilinç endüstrisi, kitle psikolojisi, kamuoyu yaratma, manipülasyon, savaş psikolojisi ve felaket sosyolojisi çok çok ilerdedir. Enformasyon ve komünikasyon teorisi, halk içinde herhangi bir düşünceye yol açmaya veya istenen reaksiyonu uyandırmaya muktedirdir. Günümüzde emperyalizm, kamuoyunu ve halkın düşüncesini, çobanın koyunlarını güttüğü gibi güder.

Emperyalizmin yaşam, iş ve üretim tarzı savaştır. Emperyalizmin genelde çatışmalara gereksinimi vardır. Bunları yaratır ve sürekli yeniden üretir. Sükunet ve süreğen barış, dünyaya geri dönmemelidir, çünkü emperyalizm için barış savaştan daha tehlikelidir.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Parçalanmış Dünya – Günümüzde Emperyalizm” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir