Yaklaşan İç Savaş ve Günümüzde Devrim İçin Yeniden Kutuplaştırma

60.00

Özgün Adı: The Coming Civil War and Repolarization for Revolution in the Present Era
Yazarı: Bob Avakian
Çevirmen: Alkan Arslan – Robin Yetiş
Yayın Tarihi: 15/04/2021
Sayfa Sayısı: 274
Fiyatı: 60 ₺
ISBN: 978-605-74543-1-7

Bu kitapla birlikte sık okunan:

+++
Toplam Tutar:   310.00

Açıklama

Türkçe Basıma Not: Okumakta olduğunuz Yaklaşan İç Savaş ve Günümüzde Devrim İçin Yeniden Kutuplaştırma kitabı, Bob Avakian’ın 2004-2005 yılları arasındaki çeşitli konuşma ve makalelerinden oluşmaktadır. Bu eser, ABD hakim sınıfları içindeki çatışmalara ve özel olarak da Hristiyan faşistlerin Cumhuriyetçiler içerisinde majör bir güç oluşuna, ABD siyaset sahnesini nasıl belirlediklerine ve faşist güçlerin bariz bir şekilde yeni bir rejim oluşturmaya yönelik dünya görüşlerine ve programlarına yoğunlaşmaktadır.

Bu eser yazıldıktan 12 yıl sonra Trump ve Pence iktidara gelerek bu faşist programı konsolide etmeye giriştiler. Trump/Pence rejimi, iktidarı boyunca bu faşist programa sadık kaldı ve toplumu bu temelde kutuplaştırdı. Trump/Pence rejimi, her ne kadar iktidarını tam olarak konsolide edememiş olsa da, bugün ABD toplumunda belirleyici kutbu oluşturmaktadır.

Eserin Türkçe baskısına, 2016-2021 yılları arasındaki, Bob Avakian’ın çeşitli konuşma, açıklama ve yazılarından oluşan bir “ek bölüm” derleyerek, faşizmin konsolidasyonuna yönelik kutuplaştırmanın ve halihazırdaki bariz faşizm tehlikesinin daha iyi anlaşılmasına ışık tutmak istedik. Böylece okur Bob Avakian’ın son 20 yıllık derin analizlerine ve öngörülerine yakından tanıklık edebilecek, ayrıca yaklaşan iç savaş ihtimalini ve devrim için gerekli olan yeniden kutuplaştırmanın stratejisini bütünlüklü bir şekilde inceleyebilecektir.


Bu bakımdan siyasi ve ideolojik olarak muazzam bir sorumluluğumuz var. Birleşmek ve mücadele etmek zorundayız -kuyruğa takılmamalıyız- kapitalist sistem ve burjuva demokrasisi çerçevesinde kendilerini hâlâ umutsuzca tüm bunlara bir çözüm bulmaya çalışırken bulan birçok ilerici insan ve güç mevcut. ABD’deki mevcut rejim tarafından temsil edilen şeye karşı, bunların ABD toplumunu ve dünyayı götürmek istedikleri yöne karşı insanların açığa çıkan öfkeleriyle birleşmeliyiz; fakat aynı zamanda onlarla mücadele de etmeli, mevcut muhalefeti ve direnişi başka bir şeye, tamamen farklı bir şeye dönüştürmeliyiz. Temel halk kitleleri arasında güçlü ve devrimci bir hareketi öne sürmeliyiz. Bu nokta, tüm bunların içindeki belirleyici bir unsurdur.

Etrafta oturup bu “inanç temelli” şeylere izin veremeyiz; insanları kendi temel çıkarlarına aykırı hareket etmeye iten tüm bu dini saçmalıklara yol veremeyiz. Bunun hakkında daha fazlasını -çok daha fazlasını- söyleyebilirim, ancak buradaki esas noktam şu an şekillenmekte olan kutuplaşmanın esas olarak çok olumsuz olduğu, ancak bütününün tek taraflı ve statik olmadığıdır: Tüm bunların içinde kesinlikle olumlu ve potansiyel olarak çok olumlu unsurlar ve faktörler mevcut. Şu anki polarizasyon çok dinamik ve geçici bir karışımın parçasıdır ve bir yönde veya başka bir yönde kökten değişebilir. Ancak bu Hristiyan Faşist unsur, belirli bir zamanda veya belirli bir süre boyunca tüm bunların içindeki en önemli özellik olmaktan çıksa bile asla tamamen yok olmayacak veya sahanın ve egemen sınıf siyaseti içindeki “konfigürasyonun” -bir bütün olarak toplumun devrimci bir dönüşümüne dek- önemli bir özelliği olmayı asla bırakmayacaktır.

Temel soru şudur: Tüm bunların dinamikleri ne olacak ve nereye götürecek? Korkunç sonuçlara ve giderek daha fazla olumsuz kutuplaşmaya mı, yoksa halk kitlelerinin tüm bunlardan farklı bir yeniden kutuplaşmayı körükleyeceği, bunu farklı bir dinamik haline getirerek tüm bunları tamamen farklı bir çözüme götüreceği bir duruma mı?

Bob Avakian

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Yaklaşan İç Savaş ve Günümüzde Devrim İçin Yeniden Kutuplaştırma” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir