Görüş Yazıları

50.00

Özgün Adı: Ekonomi ve Politikada Görüş Yazıları (Aralık 1986-Aralık 1990)
Yazarı: Ahmet Kaçmaz
Derleyen: Abdulselam Suvakçı
Yayın Tarihi: 1/07/2021
Fiyatı: 50 ₺
ISBN: 978-605-74543-2-4

Açıklama

“Batı”nın pek kutsadığı “özgürlükçü demokrasi”, biliyoruz özünde burjuva demokrasisi. Ne ki bu demokrasi burjuva demokrasisinin “saf” değil oldukça katışık bir biçimi.

“Katışık”tan kastım şu: Bugün en gelişkin şekline “Batı”da rastladığımız burjuva demokrasisindeki hak ve özgürlüklerin ezici çoğunluğu burjuva demokrasisinin doğal uzantıları değillerdir, aksine burjuvaziye rağmen, çalışan kitlelerin, sıradan yurttaşların uzun ve meşakkatli mücadeleleri sonucu kazanılıp topluma mal edilmişlerdir.

Bu parti nasıl bir parti olmalı?

Bu sorun bir şekilde tartışılıyor. Ben de vesilesi düştüğünde bu tartışmalara katılıyorum. Ve şimdi bu yazı vesilesiyle dile getirmek istiyorum ki, parti, özgül şartların partisi olarak şekillenmemeli. Daha doğrusu özgül şartları hesaba katmalı ama daha ilk adımda, kendisini gerçekten sosyalizmin, eşitlikçi ve özgürlükçü bir düzenin bir bileşeni olarak gerçekleştirmeli.

Kaldı ki, kapitalizmin tırmandığı tarih sarmalının sonu yoktur. O zaman da kapitalizmi ıslah ederek sürdürme politikasının da sonu gelmez. Ve bu da bir “tez” olabilir. Ne ki bu “tez”, bilindiği gibi hiç de yeni değildir. Ama hemen belirteyim ki, şayet bu tez dahi doğru olsaydı, yani kapitalizmin ilelebet payidar olacağı kanıtlansaydı, ben, Troçki’nin bir zamanlar bir başka vesileyle söylediği gibi Spartaküs olmayı tercih ederdim.

Ahmet Kaçmaz

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Görüş Yazıları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir