Çıkış Hattı: Nasıl Yapmalı?

40.00

Yazarı: Mahir Konuk
Yayın Tarihi: 21/03/2020
Fiyatı: 40 ₺
Sayfa Sayısı: 128
ISBN: 978-975-8674-87-9

Bu kitapla birlikte sık okunan:

++
Toplam Tutar:   130.00

Açıklama

Bu çalışma, son yıllarda yerküre üzerinde patlak veren ve giderek yaygınlık kazanan kitlesel eylemler ışığında bir yaklaşımı /çıkış hattını savunmaktadır. Egemen sistemi sarsan ve kitlesel meydan okumalara dönüşen bu eylemlilikleri analiz eder, politik ve toplumsal nedenlerini sorgular, devrimci sonuçlarını tartışır. Tartışmakla kalmaz; kapitalist-emperyalist sistemden kurtulmanın ilhamını, umudunu, ufkunu diri ve açık tutmaya davet eder.

İnsandan ve insan toplumundan zamanı, doğayı ve tarihi alarak insanlığı topyekûn yok oluşun eşiğine getirmiş olan yerleşik düzenden kökten bir kopuşun olanak dahilinde olduğunun teorik çabasına girişir, çözüm yollarına odaklanır. Kapitalist emperyalist sistemin “kurgusal gerçekliğinin” yönlendirdiği siyasi ve toplumsal iradeye karşı durarak yönümüzü gerçek hayata, canlıları ve hareketi içeren maddi gerçekliğe çevirerek sistemin defedilebilir olduğunu deşifre eder. Dünya halklarının her gün canice saldırılara uğradığı, doğa ve çevrenin kirletilerek mahvedildiği, açlık, işsizlik, hastalık kaygılarıyla insanlığı çöküşün eşiğine kadar getirdiği bu düzenden tümüyle kurtulmanın aciliyetini gündemleştirmeyi salık verir.

Bu kitap önünde sonunda şunu der: Sorunlarımızın kaynağı kapitalist sisteme dair, yani ölümcül olan her şeyi hedefine koyan bir sınıf mücadelesi, insanlığın doruğu olan komünist toplumu gündemine almadan başarıya asla ulaşamayacaktır.

Veli Aydın

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Çıkış Hattı: Nasıl Yapmalı?” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir