Bolşevik Bakışla Emperyalist Güçler Gerçeği

15.00

Yazarı: H. Yeşil
Yayın Tarihi: 2019
Sayfa Sayısı: 96
Fiyatı: 15 ₺
ISBN: 9789758674817

Bu kitapla birlikte sık okunan:

+
Toplam Tutar:   30.00

Açıklama

Stefan Engel’in “Yeniemperyalist Ülkelerin Ortaya Çıkışı Üzerine” Adlı Broşürün Eleştirisi.

Biz Bolşevikler bugün de emperyalizm çağında yaşadığımızı ve Leninizmin bu çağın Marksizmi olduğunu savunuyoruz. Lenin’in emperyalizm teorisi, bugün de verili durumun, devrimci olarak değiştirilebilmesi için analizde kullanacağımız kılavuzdur. Lenin “Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması” adlı eserinde emperyalist güçler içinde büyük güçleri ayrı bir kategoride ele alır.

“… emperyalizm için karakteristik olan, birkaç büyük gücün hegemonya yarışıdır, yani doğrudan kendisi için değil de rakibini zayıflatmak ve onun hegemonyasını sarsmak için toprak ilhak etmeleridir.”

Yani Lenin için, emperyalistler arasında hegemonya için mücadele eden, burada söz konusu olan tabii dünya hegemonyasıdır, güçler ayrı bir kategoridir! Bunlar emperyalist büyük güçlerdir. Lenin’de emperyalist güçler için yapılan bütün diğer ayrımlar “eski” ve “yeni” gibi kavramlarla ifade edilenler de çok somut bir tartışma bağıntısında, somut kimi gelişmeleri açıklamak için yapılan ayrımlardır. Biz bugün de emperyalist güçler içinde yapılması mümkün olan ve gereken tek kategorileştirmenin, emperyalist güçlerle, dünya hegemonyası için gerçekten de dalaşan emperyalist büyük güçler ayrımı biçiminde olduğunu düşünüyoruz.

Bugünkü emperyalist dünyayı anlamak ve değiştirmek isteyen herkes, emperyalizme karşı mücadelede önce dünya hegemonyası için birbiriyle mücadele eden emperyalist büyük güçlerin hangileri olduğu sorusuna cevap aramalıdır.

H. Yeşil

Ek bilgi

Basıma Hazırlanıyor

★ Basıma Hazırlanıyor. Çok Yakında…

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Bolşevik Bakışla Emperyalist Güçler Gerçeği” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.