Bolşevik Bakışla Büyük Proleter Kültür Devrimi

50.00

Yazarı: H. Yeşil
Yayın Tarihi: 29/06/2020
Fiyatı: 50 ₺
Sayfa Sayısı: 140
ISBN: 978-975-8674-90-9

Bu kitapla birlikte sık okunan:

++
Toplam Tutar:   120.00

Açıklama

Çin’deki Büyük Proleter Kültür Devrimi’nin bütün komünist ve devrimciler tarafından sahip çıkılıp savunulması gereken çok önemli dersleri vardır.

BPKD her şeyden önce demokratik halk devrimini yapmış bir ülkede, devrime önderlik eden KP ve devlet kademelerinde egemen hale gelen revizyonistlere karşı, kitlelere dayanılarak gerçekleştirilen, açık revizyonistleri işbaşından uzaklaştıran bir devrimdir. Bu devrim dünyanın bugüne dek gördüğü devrimler içinde, kitleleri harekete geçirme, onları devrimin doğrudan öznesi haline getirme açısından en büyük devrim hareketidir.

Bu devrim “Merkezi/karargahları bombalayın“ şiarı ile, burjuvazinin iktidarının yıkıldığı bir ülkede, KP‘nin merkezinin revizyonistlerin eline geçmesi halinde, yeni bir siyasi devrimin kaçınılmaz ve gerekli olduğunu öğreten bir devrimdir.

Bu devrim esas olarak proletarya partisi önderliğinde devrim yapıp ülkede burjuvazinin iktidarına son verilmiş olduğu şartlarda, KP ve devlet içinde sosyalizm/komünizm adına ortaya çıkan yeni tipte burjuvazinin iktidarının bir devrimle yıkılması gerektiğini gösteren bir devrimdir.

Kültür Devrimi, kültür/sanat/edebiyat konularının, bu alanda ideolojik mücadelenin devrim açısından hayati önemini ortaya koyan bir devrimdir.

H. YEŞİL

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Bolşevik Bakışla Büyük Proleter Kültür Devrimi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir